ספורט, הפרעת קשב וכישורים חברתיים

לא ככה משחקים, את מרמה במשחק שאני בחרתי, ניצחתי אותך אני הכי טוב בעולם את גרועה!

למה שירצו לשחק איתי? אף אחד לא אוהב אותי הם בכלל לא מתייחסים אליי מה יהיה עם אפנה לילד החדש? איך אפנה אליו? אני לא מכיר אותו, בטח לא ירצה לשחק איתי והוא יעדיף לשחק עם עומרי,

הפרעת קשב וכישורים חברתיים

הפרעת קשב ADHD היא קבוצה של סימפטומים וקשיים בתפקודים הניהוליים (תכנון, זמן, זיכרון עבודה, ריכוז, אימפולסביות והיפרקטיביות) שבאים לידי ביטוי במגוון תחומים בחיים. לסובלים מהפרעת קשב יש גם חוסר בוויסות רגשי שלעיתים גם מתווספות חרדות.

חוסר בטחון עצמי ומוטיבציה נמוכה הם מאפיינים נוספים של הפרעה זו שנובעים ברב הפעמים מחוסר הצלחות במפגשים חברתיים, בלימודים, ובעוד תחומים בחיים – "למה עליי להתאמץ ולעשות את זה הרי בכל מקרה לא אצליח!"
כשזה מגיע לכישורים חברתיים הקשיים באים לידי ביטוי ביכולת לפרש סיטואציות חברתיות, קושי לסטות מכללים, חוסר אמפתיה לצד השני, אי יכולת לעקוב אחר הוראות, והצורך בשינויים מיידים.

הפרעת קשב וספורט

במחקר שנערך על ספורטאי עילית נמצא שרבים מהם מאובחנים בקשב וריכוז. ישנה השפעה חיובית על ההישגים של ספורטאים אלה כתוצאה מאותם קשיים. אימפולסיביות, הצורך התכוף בשינויים והיפראקטיביות מאפשרים חדות עין, תנועות ואינסטינקטים מהירים.  גילויים של התרגשות והתלהבות מתרגילים חדשים או מהאפשרות לקבלת פרס – מאפשרים תחרותיות ונחישות כדי להשיג את הפרס הנכסף.

כמו כן נמצא שהתנועה עצמה משפרת תפקודים קוגניטיביים, ישנה עלייה בפעילות המוח באזורים שאחראים על התפקודים הפונקציונליים (תפקודים ניהוליים) ושלפעילות אירובית יש השפעה חיובית על המערכת הסרוטוגנית ועליה בהפרשת הורמון הסרוטונין שאחראי על מצב הרוח. פחות  חרדות, מצבי רוח דיכאוניים, התנגדויות ולחצים (עד רמה מסוימת שהכרחית לתפקוד תקין)

פעילות גופנית אירובית מפחיתה בעיות התנגדות, משפרת טווח קשב, מפחיתה תגובות אימפולסיביות, מעלה את הביטחון העצמי, תחושות של רווחה נפשית ומפחיתה באופן ניכר תופעות לוואי של תרופות להפרעת קשב.

ספורט וכישורים חברתיים

פעילות גופנית אירובית מפחיתה בעיות התנגדות, משפרת טווח קשב, מפחיתה תגובות אימפולסיביות, מעלה את הביטחון העצמי, תחושות של רווחה נפשית ומפחיתה באופן ניכר תופעות לוואי של תרופות להפרעת קשב.

היכולת של מאובחנים בהפרעת קשב ליצור אינטראקציות חברתיות חיוביות טובות מושפעת מאותם קשיים בתפקודים הניהוליים וכן מקושי בויסות רגשות ולכן החשיבות של פעילות ספורטיבית גבוהה וזאת משום ספורט אירובי והתנועה עצמה משפרים את אותם תפקודים, מעלים את הביטחון ושינה השפעה חיובית ביכולת של כישורים חברתיים.

מוזמנים לשתף:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
WhatsApp chat

צרו איתי קשר

השאירו פרטים ואחזור בהקדם