פה קבור הכלב או החרדה?

בדומה לכלבים גם אצלנו בני האדם ההתנהגויות שלנו מושפעות באופן דומה, היווצרות של תגובות פיסיולוגיות, חרדות ופוביות נגרמות מהתנסויות קודמות שגרמו לפחד אך לא בהכרח באופן ישיר.

תמונה של WhatsApp‏ 2022-11-08 בשעה 10.40.24

בעבר הרחוק חי לו פסיכולוג חביב בשם פאבלוב שמצא על ידי ניסויים בכלבים שלמידה מתבצעת ע"י למידת הקשר בין גירויים שאינם קשורים זה בזה באופן טבעי, מתוך התנסויותיו הקודמות. צלצול בפעמון כאשר מגיע האוכל (התניה קלאסית) ממש ישר אחריו הגיע פסיכולוג חביב נוסף בשם סקינר שמצא כי התנהגויות נלמדות על ידי הצמדת פעולות לחיזוקים חיוביים או שליליים (התניה אופרנטית) כלבים לומדים לזהות כיצד משפיעות פעולותיו על הסביבה  (קבלת חטיף) והתנהגותו מתעצבת בהתאם ללמידה זו (יושב).

מנגנון FFF ואך הוא קשור לחרדות

יש לי בבית שלושה כלבים והם עבורי דוגמה נפלאה למנגנון ההתמודדות של הגוף שלנו להישרדות מול איום – לחץ/פחד/חרדה. למנגנון הזה קוראים FFF

Fly בריחה -ללא ספק מסמל ארתור. כאשר ארתור מרגיש פחד או סכנה הזנב נכנס בין הרגליים והוא פשוט…בורח!
Freeze קפאון – ללא ספק זאת סופי שלנו. מה קורה כשהיא נתקלת במצב מאיים? בדיוק! היא קופאת, לא זזה ממש פסל.
Fight לחימה – טוב נשאר אחרון חביב לואי, וכשהוא מפחד כל השכונה מתעוררת הוא נובח ולפעמים גם תוקף.
בחרדות או פוביות המנגנון הזה פועל כשאין באמת סכנה ממשית אלא המחשבה על תוצאה של פעולה מסוימת שנעשה, מפעילה את המנגנון, למשל חרדת בחינות או אם בספורט "חרדת ביצוע".
דבר זה מקשה על ההתנהלות היומיומיות שלנו ולהגיע להישגים שאנחנו רוצים.

אז מה הקשר בין למידה למגנון FFF?

בדומה לכלבים גם אצלנו בני האדם, ההתנהגויות שלנו מושפעות באופן דומה, היווצרות של תגובות פיסיולוגיות, חרדות ופוביות נגרמת מהתנסויות קודמות שגרמו לפחד אך לא בהכרח באופן ישיר. לדוגמה: פחד מכלבים. באמצעות התניה ניתן לבטל את הפחד אם על ידי חשיפה הדרגתית וחוזרת לכלבים מבלי להינשך או בהצמדת גירוי נעים כמו נתינת שוקולד. במצב זה האיום מופחת וכך גם הקשר בין כלב לאי נעימות.

איך אפשר לעזור ולווסת את המנגנון?

בעבודה עם הילדים אני משלבת מיינדפולנס שעוזר לנו להקשיב לעצמנו, לזהות את המחשבות הלא נעימות שמפעילות פיזית את הגוף שלנו. אנו שואלים את עצמנו,  מה קורה פיזית לגוף שלנו באותו הרגע, איפה בגוף זה מרגיש ומה אפשר לעשות כדי להרגיע אותו?
יחד אנחנו מוציאים פתרון מה יעוזר באותו רגע להרגיע את המערכת:
1. כאשר אני מפחדת ממראה של כלב יש לי כאבי בטן והלב שלי דופק מהר, ברגע שאני מזהה את מה שקורה לי בגוף, אני עוצמת עיניים ומתחילה לנשום עמוק.

2. אפשר גם לקשר משהו נעים ומתגמל כמו משחק כיפי קצר המצריך מחשבה, מה שגורם למוח שלנו לא לחשוב על גורם החרדה אלא על המשימה שניתנה באותו רגע. 

תודה לכלבים המופלאים שלי על השיקוף והשיעורים שהם מעבירים לי על החיים.

האימונים והטיפולים אצלי משלבים פעילות גופנית ומאפשרים חווית הצלחות.
 לפרטים נוספים השאירו פרטים בטופס צור קשר ואחזור בהקדם

מוזמנים לשתף:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
WhatsApp chat

צרו איתי קשר

השאירו פרטים ואחזור בהקדם