עצלנות או דחיינות?

היה זה יום קיץ חם למדי, חם אפילו קצת יותר מידי. בשדה אחד הייתה עובדת בחריצות רבה נמלה- מלקטת גרגרי שעורה וחיטה ואחד אחד אותם לקן מובילה. באותו שדה היה גם הצרצר העצלן ששכב על עלה וניגן להנאתו," הי נמלה, את עובדת קשה ועכשיו כל כך חם", אמר החרגול, " אולי תבואי ותבלי איתי כאן על העלה?"

עצלנות היא התנהגות שלילית המאפיינת אדם שלא מבצע את מטלותיו, כמו עבודה או לימודים, ומעדיף את המנוחה.

אף פעם לא הבנתי למה אני עצלנית אם אני לא אוהבת לעשות משימות או דברים מסוים, במיוחד משימות שלא כיף לי לעשות או שהן גדולות ומרוכבות ומה בוער לעשות אותן עכשיו? יש לי זמן זה יכול לחכות, כמו הפוסט הזה שהיה אמור להעלות ביום העצלן שחל ב 20/10.

האם כל מי שלא מבצע את המטלות שלו, זה יהיה נכון לקרוא לו עצלן?

כשאין לנו את כל המידע והידע ברשותנו, אנו שופטים את האחרים על פי הערכים והיכולות הפרטיים שלנו, הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו ולא על סמך נתונים על מחשבות, רגשות והיכולות של האדם שלפנינו, הרי שאני לא דומה לאחר בשום צורה.

"תפסיק להיות עצלן", "מה הבעיה שלך לעשות את זה?" הם חלק מהמשפטים שנזרקים לעבר אותם ילדים וגם מבוגרים המאובחנים בהפרעת קשב ופעלתנות יתר (ADHD).

מהן הסיבות לדחיינות?

הפרעת קשב ופעלתנות יתר מאופיינת בחוסר יכולת לשמור על קשב ותשומת לב לאורך זמן, קשיים בויסות רגשי, בפעולות ובשליטה בדחפים. דחיינות היא פעולה שאופיינית להפרעה זו והבסיס שלה יכול להיות מהסיבות הבאות:

 1. מחשבות ורגשות שליליים מפריעים לביצוע המשימה.
 2. אי ידיעה כיצד לבצע את המשימה מקשה על התחלת העבודה.
 3. המשימה נראית מייגעת ומשעממת.
 4. המשימה נראית גדולה, מורכבת.
 5. אין לי מוטיבציה להתחיל עד שאין ברירה.
 6. ניהול עצמי בזמן
 7. תחושת מסוגלות וערך עצמי נמוך
 8. פרפקציוניזים

אחרי שיודעים מהי הסיבה אפשר לעזור בדרכים הבאות:

 1.  משימה גדולה ומורכבת נראית בלתי אפשרית ויש מצב שלא נצליח לבצע אותה (כישלון) ולכן משימות גדולות לחלק למשימות קטנות. הצלחה במשימה אחת גורמת להעלאת המוטיבציה.
 2. זאת לא בושה לבקש עזרה -בקשו עזרה לארגן את השלבים. מה יש לארגן לפני שמתחילים את המשימה, מה יש לעשות במשימה הראשונה וכן הלאה.
 3. לקבוע זמנים לכל שלב.
 4. כמה אנחנו אוהבים תחרות במיוחד עם עצמנו, רק אני מול השעון – רק שימו לב לשים זמן ריאלי לביצוע המשימה.
 5. לצ'פר במשהו נחמד לאחר ביצוע כל משימה – אצלי שוקולד עושה את העבודה.
 6. מי החליט שמשימה מסוימת צריכה להיות ראשונה? אפשר לעבור בין משימות.
 7. חשיבה חיובית – עם כל הקושי להתחיל להתמקד במחשבות חיוביות (מיינדפולנס כלי נבהר לכך) מחשבות שליליות לא מקדמות עשייה אלא להיפך.

אם לרגע אחד נעצור ונשאל את עצמנו…אולי קשה לו לבצע את המשימה ויש לו קושי אמיתי שלא מאפשר לו לבצע את אותן מטלות ונוסיף ונגיד לעצמנו… זה בסדר גם לפעמים לעצור את המירוץ שאנחנו נמצאים בו ופשוט לא לעשות.

יש מצב, אולי שהמילה עצלנות תקבל משמעות אחרת או תעלם?

זה הזמן לתמוך ולעודד כמה שאפשר כי לנו זה לא פשוט בכלל!
 

האימונים והטיפולים אצלי משלבים פעילות גופנית ומאפשרים חווית הצלחות.
 לפרטים נוספים השאירו פרטים בטופס צור קשר ואחזור בהקדם

מוזמנים לשתף:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
WhatsApp chat

צרו איתי קשר

השאירו פרטים ואחזור בהקדם