אני לא מאמינה איזו החלטה!

בשלב כזה או אחר עלינו לקבל החלטה בנושא מסוים. לפעמים לגבי עבודה, ילדים, זוגיות ועוד... כדי לקבל החלטה רובנו משקללים המון גורמים, הראש עובד שעות נוספות למה זה טוב, למה זה רע, אם זה ככה אז בטח, אם כולם הולכים ועוד... אנחנו מחליטים.

בהחלטה אנחנו מוותרים על משהו אחר או דברים אחרים.

אחרי שהחלטנו ופעלנו מגיעה התוצאה: הצלחה או כישלון.

כשישנה הצלחה ידוע שאנחנו מאושרים ושמחים ואנחנו בשמים וכמה אנחנו מוצלחים.

אך מה קורה כשיש כישלון?

תלוי…

במה תלוי? בערך העצמי שלנו

בעלי הערך העצמי הגבוה הם יבינו שקיבלו את ההחלטה לפי השיקולים שלהם והם עומדים מאחוריה גם אם הם התוצאה שהייתה היא כישלון.

בעלי הערך העצמי הנמוך יתחיל דיאלוג  –

איך עשיתי את השטות הזו??

ונכנסות התחושות תסכול, אכזבה, כעס, פחד וגם עצב, ואחריהן מתחילות האשמות

והאשמות כלפי גורמים חיצוניים כדי שאני אוכל לחיות בשלום עם ההחלטה שלי

אפשר לראות את זה אצל הילדים הוא התחיל, הוא ילד חרא, כולם עשו את זה,  (בטוחה שתמצאו עוד).

האחריות להחלטה היא לא שלנו, האחריות היא של הסביבה.

אף אחד לא אוהב לטעות!!  לחלקנו קשה לנו העובדה שטעינו.  

לדעת שהבחירה שלו הייתה לא נכונה ובעקבות כך הייתה שרשרת של אכזבות ותסכולים? פחד ועצב?
הנטייה הזו של האדם לייחס את הכישלונות שלו לגורמים חיצוניים  בא לידי ביטוי כאשר אותו האדם בעל ערך עצמי והוא רוצה לשמור או להעלות את הערך העצמי שלו בעיני אחרים.

ערך עצמי, המכונה גם הערכה עצמית, הנו מושג המתאר את הערך שמקנה האדם למאפיינים השונים שלו. ערך עצמי הנה תחושתנו הכללית לגבי מגוון הערכות שלנו, למשל של המראה החיצוני שלנו, התנהגויות ורגשות שלנו.
ישנו קשר ישיר בין הביטחון העצמי שלנו לתחושת הערך שלנו.

יאללה בוא נעשה תחרות!

תחרות ללא ספק במצבים רבים יכולה להיות מאוד חיובית ורצויה כדי לשפר הישגים.   

מתי תחרות הופכת להיות משהו פוגע וגורם לנזק?

אדם שאינו ספורטאי ובאישיותו תחרותי צריך כל הזמן להיות בתחרות עם הסביבה שלו כדי להראות כמה הוא טוב יותר מכולם, הוא כל הזמן נמצא בתחרות עם אחרים (אני הרבה יותר טוב ממך, אני אוכל אותך בלי מלח, אתה לא רוצה כי אתה מפחד…) וכשהוא אינו מצליח הוא מאשים את הסביבה שלו הם אינם משחקים לפי הכללים ומרמים. הוא צריך את הסביבה כדי לאשר לו שהוא טוב, יכול ומסוגל, דבר שהוא אינו יכול לראות במו עצמו כי הדימוי העצמי שלו נמוך.
הרצון להתחרות, חוסר יכולת להפסיד, לקבל את הכללים והחוקים, ההרגשה שאני לא שווה לחברי לא מעליהם או מתחתיהם, חוסר יכולת לשתף פעולה עם אחרים, וגם לפעמים אלימות מילולית ופיזית. זו תחרותיות המעידה ואחד מהסימנים לבעיות רגשיות ובעיות בכישורים חברתיים.

תחושת הערך העצמי בדומה לדימוי העצמי והביטחון העצמי שלנו הם כתוצאה מההתקשרות שלנו עם הסביבה: האם הסביבה שלנו הייתה שיפוטית וביקורתית כלפינו, האם יש לנו קשיי למידה, עברנו טראומות כלשהן, בעיות רפואיות, הפרעות של חרדה ודכאון ועוד…

איך מעלים ערך עצמי?
תרגול ולמידה. היכולת להקטין את מידת השיפוטיות כלפי עצמנו, התמקדות ביכולות ובחוזקות שלנו, שינוי זווית הראיה שלנו דרך שינוי המחשבות שלנו כלפינו עצמנו המפעילות רגש ותגובה שיפוטית בדרך כלל. 

מוזמנים לשתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
WhatsApp chat