פעילות גופנית וטיפול תרופתי - מי משפיע על מי?

לילדים, נוער ומבוגרים עם ADHD כדאי וחשוב לעשות פעילות גופנית.
אין ספק בכלל וזה ידוע שפעילות גופנית חשובה וטובה לכלל האוכלוסייה בכל ההיבטים: בריאותי, נפשי ופיזי אך היא חשובה במיוחד לאוכלוסיית ADHD.
מעבר ליתרונות הבריאותיים כמו שמירה על אורח חיים בריא, פעילות גופנית ידועה בכך שהיא עוזרת בניהול ובהפחתת התסמינים הקשורים להפרעת קשב -תפקודים ניהוליים. (במחקרים נמצא כי שילוב של טיפול תרופתי, רגשי ופעילות גופנית הוא היעיל ביותר).

האם פעילות גופנית משפיעה על תופעות הלוואי של תרופות להפרעת קשב?

 1. תיאבון ומשקל תקין – אחת מתופעות הלוואי השכיחות של התרופות היא ירידה בתיאבון ויחד עם זאת ירידה במשקל. עיסוק בפעילות גופנית באופן סדיר במיוחד פעילות במים כמו שחיה מעוררת את התיאבון ובכך עוזרת על משקל תקין.

2. הפחת חרדה ודיכאון – תופעת לוואי נוספת של תרופה זאת עלייה בחרדה ובדיכאון פעילות ספורטיבית משחררת באופן טבעי אינדרופינים שמעלים את מצב הרוח ובכך מורידים את תופעות הלוואי הקשורות למצבי רוח של התרופה.

3. השפעה על מערכת הלב וכלי הדם- חלק מהתרופות להפרעת קשב הן ממריצות (רטלין, קונצטרה, ויואנס ואטנט)
 אצל אנשים מסוימים תרופות משפיעות ומעלות את הדופק ואת לחץ הדם. פעילות גופנית יכולה לנטרל תופעות אלה. אך יחד עם זאת מחקרים מצביעים על כך שעיסוק בפעילות גופנית תוך נטילת תרופות ל-ADHD עשויה להיות השפעות נוספות או סינרגיות על קצב הלב ולחץ הדם.
במקרים אלה יש לעסוק בפעילות איטית שאינה עצימה שחיה, הליכה, יוגה, פילאטיס, הרמת משקולות.

4. שינה – זה הרבה יותר מורכב. תלוי בסוג הפעילות ומתי עושים, באיזה שעות לוקחים את התרופות וזמן ההשפעה שלהן, התנהלות בזמני השינה אבל ללא ספק פעילות גופנית תורמת לשינה איכותית וטובה יותר. (עוד משהו לחקור יותר לעומק).
 
לפעילות גופנית המון יתרונות וגם בהפחתה של תופעות הלוואי של התרופות אך יש עוד גורמים נוספים שיש לקחת בחשבון ההיסטוריה הרפואית של כל אדם ואורח החיים שלו, כל אדם הוא שונה ומגיב אחרת.
 
לכן יש חשיבות גדולה להתייעץ עם רופא או איש מקצוע לפני התחלה של פעילות גופנית כזו או אחרת!!

אני משלבת את שני העולמות: רגשי (כלבנות טיפולית, CBT), אימוני (מאמנת אישית לילדים ונוער עם הפרעת קשב) וגם הורי, משפחתי כולל (MA לימודי משפחה), כך שאני משלבת בין עולמות שונים ומתאימה את סוג הטיפול הנכון למי שנמצא מולי ולקדם אותו לעבר המטרה.

האימונים והטיפולים אצלי משלבים פעילות גופנית ומאפשרים חווית הצלחות.
 לפרטים נוספים השאירו פרטים בטופס צור קשר ואחזור בהקדם

מוזמנים לשתף:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
WhatsApp chat

צרו איתי קשר

השאירו פרטים ואחזור בהקדם